informacje dla wjeżdżających na teren obwodu Kaliningradzkiego


1. Zezwolenie, uprawniające do małego ruchu granicznego (MRG), stanowi podstawę do wielokrotnego wjazdu, wyjazdu i pobytu wyłącznie na terenie Obwodu Kaliningradzkiego każdorazowo do 30 dni, licząc od daty wjazdu, jednakże łączny okres pobytu nie może przekraczać 90 dni w okresie każdych  6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu. Zezwolenie,  uprawniające do MRG, wystawia się na blankiecie wizowym, wizą natomiast nie jest.
W skład Obwodu Kaliningradzkiego wchodzą terytoria z reglamentowanym dostępem dla cudzoziemców (mapa – w załączniku), w celu odwiedzenia których jest potrzebne specjalne zezwolenie (przepustka). Analogiczny tryb działa także w przypadku odwiedzenia stref wokół jednostek wojskowych i obiektów specjalnych (nie wszystkie takie strefy mogą być dodatkowo oznakowane przez znaki specjalne). Fotografowanie i filmowanie obiektów chronionych jest zabronione.
Zezwolenie wydane w ramach MRG uprawnia do odwiedzenia strefy przygranicznej Federacji Rosyjskiej w Obwodzie Kaliningradzkim bez obowiązku posiadania dodatkowych zezwoleń za wyjątkiem pasma miejscowości między Granicą Państwową a linią urządzeń inżynieryjno-technicznych i stumetrowego pasma miejscowości wzdłuż brzegu rzeki Niemen.
2. Zezwolenie do MRG nie uprawnia do podjęcia pracy i prowadzenia działalności gospodarczej.
3. Podczas pobytu w Rosji wymagane jest przestrzeganie przepisów prawnych Federacji Rosyjskiej. Naruszenie zasad wjazdu/wyjazdu i pobytu może pociągnąć za sobą karę mandatu lub spowodować wydalenie administracyjne poza granice Rosji.
4. Wjazd i wyjazd z terenu Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG odbywają się wyłącznie przez lądowe punkty kontroli granicznej na rosyjsko-polskiej granicy państwowej. Przy wjeździe do Obwodu Kaliningradzkiego na punkcie kontroli granicznej trzeba wypełnić kartę migracyjną, której część odcinana podlega zwrotu w punkcie kontroli granicznej, przez który odbywa się wyjazd. Karta migracyjna wydaje się nieodpłatnie przez przewoźnika lub bezpośrednio w punkcie kontroli granicznej.
W przypadku zgubienia karty migracyjnej podczas pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego należy zgłosić się do najbliższej jednostki Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji (FSM Rosji).
5. Przy wjeździe i wyjeździe z terenu Obwodu Kaliningradzkiego w ramach MRG stempel przekroczenia granicy państwowej Federacji Rosyjskiej nie jest wbijany w dokumentach podróży i zezwoleniach, uprawniających do MRG (za wyjątkiem karty migracyjnej).
Jeżeli wraz z zezwoleniem, uprawniającym do MRG, w dokumencie podróży jest rosyjska wiza na podstawie której zamierza się wjechać do Obwodu Kaliningradzkiego, należy uprzedzić o tym funkcjonariusza Straży Granicznej w punkcie kontroli granicznej. W danym przypadku do dokumentu podróży wbija się stempel straży granicznej o przekroczeniu granicy państwowej, który potwierdza, że wjazd do Federacji Rosyjskiej odbył się na podstawie wizy.
6. Zgodnie z ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej cudzoziemiec powinien być zamieldowany w jednosce FSM Rosji jeżeli termin jego pobytu na terytorium Rosji przekracza 7 dni. Zamieldowania cudzoziemca dokonuje administracja hotelu lub osoba prywatna (prawna) u której Pan (Pani) się zatrzymał (a).
Jeżeli celem podróży jest turystyka ekologiczna, łowienie ryb i t. p. i Pan (Pani) będzie przebywać poza granicami zaludnionych miejscowości, na przykład w namiocie, lecz termin pobytu będzie przekraczał 7 dni, w celu zamieldowania należy się zwrócić do organów władzy municypalnej (miejskiej).
7. W przypadku zgubienia, uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu podróży należy niezwłocznie zwrócić się do najbliższej jednostki terytorialnej MSW Rosji. Po otrzymaniu dokumentu, potwierdzającego ten fakt, należy udać się do Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie w celu otrzymania nowego (zastępczego) dokumentu na powrót do kraju.
8. Jeżeli z powodu okoliczności o charakterze nadzwyczajnym okres pobytu na terenie Obwodu Kaliningradzkiego przekroczył 30 dni albo łączny termin pobytu przekroczył 90 dni w okresie 6 miesięcy, liczonych od dnia pierwszego wjazdu, trzeba poinformować o tym najbliższą jednostkę organu terytorialnego FSM Rosji, która przedłuży pozwolenie na pobyt poprzez wydanie wizy wyjazdowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz