Obrót ziemia na terenie Ob. Kaliningradzkiego

ZASADY OBROTU ZIEMIĄ W FR
W Rosyjskiej Federacji obroty ziemią reguluje cały szereg dokumentów prawnych.
Najważniejszymi i podstawowymi są:
·         Kodeks Ziemski RF,
·         Ustawa Federalna Nr 101-F3 z 24.07.2002 r. „O obrocie ziemią przeznaczenia rolniczego" ;
·         Ustawa Federalna Nr 172-F3 z 21.12.2004 r. „O zmianie kategorii ziem i działek ziemskich z jednej kategorii w drugą";
·         Ustawa Federalna Nr 122-F3 z 21.07.1997 r. „O państwowej rejestracji prawa do nieruchomości i transakcjach z nim"

Zgodnie z kodeksem Ziemskim, grunty dzielone są na następujące kategorie:
·         grunty rolne;
·         grunty budowlane;
·         grunty przemysłowe, w tym także specjalnego przeznaczenia;
·         grunty szczególnie chronionych obiektów i terytoriów;
·         grunty leśne;
·         grunty funduszu wodnego;
·         grunty rezerwowe.
Osoby fizyczne i osoby prawne RF mogą być właścicielami gruntów na prawach własności. Natomiast cudzoziemcy i zagraniczne osoby prawne nie mogą nabywać na własność gruntów znajdujących się na terenach przygranicznych i innych terytoriach szczególnych.
Prawo własności gruntu potwierdza się dokumentami zgodnie z Ustawą Federalną Nr 122-F3 z 21.07.1997 r. „O państwowej rejestracji prawa do nieruchomości i transakcjach z nim" Umowy dzierżawy, bezpłatnego użytkowania, zawarte na okres krótszy niż 1 rok, nie podlegają rejestracji (wyjątki określają Ustawy Federalne). Przedziały wielkości działek przekazywanych obywatelom na własność, na prowadzenie gospodarstwa rolnego, sadownictwa, ogrodnictwa, hodowli, ogródków działkowych, ustalane są przez właściwe władze RF, zaś na prowadzenie gospodarstw pomocniczych lub indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, przez miejscowe samorządy. Dla innych celów, przedziały wielkości działek ustalane są zgodnie z planami zagospodarowania.
Przy transakcjach z nieruchomościami, nabywca otrzymuje te same prawa do ziemi co i poprzedni właściciel. Istnieje również prawo pierwszeństwa zakupu ziemi dla właścicieli, dzierżawców, użytkowników zabudowy, infrastruktury. Posiadanie, dzierżawa, użytkowanie ziemi jest w Rosji odpłatne. Formą płatności jest podatek ziemski, opłata dzierżawna.
Obywatele zagraniczni i firmy z powyżej 50-cio procentowym kapitałem zagranicznym, mogą posiadać w Rosji grunty rolne tylko na prawach dzierżawy, określa to Ustawa Federalna Nr 101-F3 z 24.07.2002 r. „O obrocie ziemią przeznaczenia rolniczego".
Zmiana kategorii ziemi odbywa się w Rosji na wniosek zainteresowanego, na podstawie Ustawy Federalnej Nr 172-F3 z 21.12.2004 r. „O zmianie kategorii ziem i działek ziemskich z jednej kategorii w drugą", Kodeksu Ziemskiego i innych aktów prawnych federalnych i aktów prawnych subiektów RF. Wymaga to załączenia szeregu dokumentów motywujących wniosek.
Potwierdzeniem prawa do ziemi jest państwowa rejestracja, na podstawie Ustawy Federalnej Nr 122-F3 z 21.07.1997 r. „O państwowej rejestracji prawa do nieruchomości i transakcjach z nim".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz